0Yorum

GARAJ ZEMİNİNE EPOKSİ NASIL UYGULANIR?

Epoksi garaj zeminleri, başarılı bir kaplama için kritik olan iyi zemin hazırlığı gerektirir. Bu genellikle epoksi betonu profillemek için zemin taşlama, kumlama veya zeminin asitle aşındırma şeklini içerir. Doğru yapılması veya epoksi kaplamanın düzgün yapışmaması çok kritiktir. Epoksi uygulanmadan önce betonda herhangi bir çatlak veya diğer hasarların yamalanması veya onarılması da gereklidir.

Kaliteli epoksi zemin sistemleri, yıllarca sürecek çok sert ve dayanıklı bir kaplama sağlamak için genellikle birden fazla kat içerir. Çoğu zaman bu, ilk önce uygulanan bir epoksi astarı içerecektir.

Astar, sonraki katmanlar için yapışma sağlamak ve daha yüksek bir yapı sağlamak için betona bağlanan şeydir. Bazı astarlar, topraktan betondan yüzeye doğru hareket eden nem buharına biraz duyarlı olan çimento zeminleri için de nem bariyeri görevi görür.

Bir sonraki kat, renk kat veya taban kattır. Bu bazen üreticinin tavsiyelerine bağlı olarak astarsız uygulanabilir. Bu kat ayrıca, istenirse yoğunluk ve doku eklemek için renkli akrilik boya çipleri uygulanacaktır. Son kat, şeffaf üst kattır. Bu zeminlerin bilindiği parlak görünüm ve derinliğe son veren şey budur.

Epoksi kaplamanın tamamlayıcı özelliğini taşıyan ve son kat olan poliüretan kaplama ulturaviole ışınlara dayanıklılığı ile sararmaya karşı koyar.

Poliüretan, epoksi gibi sertleşen ve sızdırmazlık maddesi ve koruyucu olarak kullanılan iki parçalı bir polimerdir.
Epoksi ile renk kat ve üst kat kullanıldığında güneşe maruz kaldığında sararma etkisine karşı koymaktadır.

Garaj zeminini neden epoksi ile kaplamalı?

Günümüzde garaj zemine uygulayabileceğiniz en sert ve en dayanıklı kaplamalardan biri epoksi kaplamadır. Epoksi zemin kaplama, sadece garaj zeminini korumakla kalmaz, aynı zamanda sıkıcı veya çirkin çimentolarınızı anında profesyonel görünümlü bir güzellik ve fonksiyon zeminine dönüştürür. Bu da garaj zeminini epoksi kaplama yapmak için en iyi seçeneklerden biri haline getirmektedir.

Ofis, İş yeri veya fabrika ya da konut ve ticari uygulamalar için kullanılan epoksi kaplama, garajınıza veya atölyenize harika canlılık katan ve ayna parlaklığını verecektir!

Epoksi zemin kaplamanın hangi çeşidini seçtiğinize bağlı olarak, stilinize ve hatta en sevdiğiniz spor takımınıza uyan özel renklere ve renk pullarının karışımlarına kadar çok çeşitli düz renkler ve tonlar arasından bir görünüm sağlama fırsatını elde edersiniz.

Şimdi epoksi bir kaplamanın gerçekte ne olduğunu, sizin için faydalarının neler olduğunu, nasıl uygulandığını ve bazı maliyetlerin neler olduğunu kısaca inceleyelim.