Pvc Kaplama Nedir? Nerelerde Kullanılır

 

PVC kullanımı 1930 yıllarda başlamış ve çok çeşitli alanlara yayılmıştır. Clorür, Poli ve Vinil isimli maddelerin birleşmesinden meydana gelen PVC, yüksek ısılarda çeşitli maddelerin kullanılmasıyla plastik halini almaktadır.

 

Nerelerde Kullanılır?

 

PVC günümüzde çok çeşitli alanlarda hatta günlük hayatımızda sıkça kullanılmaktadır. Birçok alanda pvc kaplama olarak karşımıza çıkan PVC; elektrik-elektronik, ambalaj sanayi, inşaat sektörü, otomotiv sektörü, zemin döşemeleri, kapı pencere sistemleri, banka ulaşım market kartları gibi kayıt sistemlerinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Özellikle inşaat sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer alan pvc kaplama sistemleri maliyet ve konfor olarak da oldukça elverişlidir. Örnek olarak şunlar sıralanabilmektedir: duvar ve yer kaplamları, çatı döşemeleri, kapı ve pencere sistemleri, sulama ve tesisat sistemleri, bina dışı boruları, panjur sistemlerinde kullanılır.

 

PVC Kullanımının Avantajları Nelerdir?

 

Hayatımızın her alanında yardımcı araçlara ihtiyaç duymaktayız. Bunların bir kısmı doğadan direk alınabilirken bir kısmının ise üretilmesi gerekmektedir. PVC kaplama sistemleri de bunların arasında yer almaktadır. Bugün evlerimizde, işyerlerimizde ve araçlarımızda kısacası hayatımıza dokunan her alanda plastik ve türevlerini sıkça kullanmaktayız.

 

Doğru ve bilinçli kullanım sayesinde PVC kaplamalarının hayatımıza birçok avantajı olduğunu görmekteyiz. Bunların başında doğal kaynakları daha az kullanarak tasarruf etmemizi sağlamasıdır. Örneğin evlerde yer veya duvar döşemelerinin ahşap yerine pvc kaplama olarak değerlendirilmesi, daha az ağacın yok olmasına katkı sağlamaktadır. Bu da canlıların yaşamsal ihtiyacı olan oksijen üretiminin azalmasını engellemektedir.

 

Diğer bir avantaj ise pvc sistemlerinin geri dönüşüm malzemesi olarak değerlendirilmesi ve yeniden kullanılabilir mamul haline getirilmesidir. Bu da yenilenebilir enerji kaynaklarının tükenmesinin önüne geçmektedir. Ayrıca pvc kaplama sistemlerinin temizlenmesi ve hijyenik olması oldukça kolaydır.

 

PVC Zemin Kaplama Sistemleri Nelerdir?

 

PVC zemin kaplamalarında kullanılan en dayanıklı sistem homojen kaplamalardır. Tek katmandan oluşan bu sistemde iç ve dış aynı renklerden meydana gelmektedir. Bu tür kaplamalar genel olarak; spor salonları, okul, market, hastane, dershane, kurs veya mağaza gibi toplu alanlar ve AVM tarzı yerlerde kullanılmaktadır.

 

Ses sistemlerinin Bulunduğu ortamlarda ise yalıtıma destek olan akustik kaplama tercih edilmektedir. Bu tür zemin kaplama sistemleri ise, seslerin yankı yapmasına mani olmaktadır.