Pvc Yer Döşemesi Nedir?

 

PVC yer döşemesi yaşam alanlarında ve sosyal mekanlarda estetik görünüm ve yatılım malzemesi olarak kullanılan plastik özlü levhalardır. İç ve dış kaplama olarak değerlendirilebilmektedir. Özellikle pvc yer döşemesi yapıların hem daha hoş görünmesini hem de uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

PVC yer döşemesinde kullanılan malzemelerin; daha hafif , oldukça sağlam ve kolay şekil alabilen, uygun fiyatlı ve daha bir çok olumlu özellikler, bünyesinde barındırmasıyla birlikte çeşitli alanlarda kullanılan bir temel malzeme niteliğini kazanmıştır.

 

Plastik Malzemelerin Genel Özellikleri Nelerdir?

 

Plastik malzemeler normalde düz kalıplarda bulunan ancak yüksek ısı ve basınç sayesinde şekil alabilen polimer maddelerdir. Bu yönüyle çok çeşitli alanlarda tercih edilmekte ve bir asırdan fazladır hayatımızda yer almaktadır. Plastik malzemelerin renksiz yapıda olması, istenilen renge bürünmesine zemin hazırlamaktadır. O yüzden dekorasyon sistemlerinde pvc yer döşemesi her renk ve şekilde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

PVC Yer Döşemesinin Özellikleri Nelerdir?

 

Özel karışımlı maddelerden oluşan pvc yer döşemesi sistemleri çok yönlü özelliklere sahiptir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Çeşitli mikrop ve bakterilerin uzun süre yaşamasını engelleyen hijyenik bir yapıya sahiptir. Farklı modellerde tasarlanabilmeye ve yeni üretim modellerine yatkındır. Montajı kolay, lojistiği taşınmaya elverişli ve mevsimsel değişimlere uygundur.

 

Ekonomik olması hasebiyle maliyet bakımından kullanıma elverişlidir. Geri dönüşüm noktasında kullanılabilir ve dönüştürülebilir özelliktedir. Düz, eğimli veya farklı geometrik zeminlere kolaylıkla uygulanabilmektedir. Yapıların su geçirmesi, nemlenmesi veya çürümesi gibi durumlar yaşamasını geciktirebilmektedir.

 

Kullanım Alanları Nelerdir?

 

PVC yer döşemesi evlerimizden spor salonlarımıza her alanda kullanılmaktadır. Her geçen gün sayısı artan pvc yer döşemeleri artık tartışılmaz şekilde tercih edilebilmektedir. En başta evlerimizde oldukça göz alıcı tasarımlara imza atmaktadır. Çocuklarımızın oyun alanı olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bunun dışında yine evlerimizde banyo ve tuvalet döşemelerinde de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

 

Bunun dışında pvc yer döşemelerine yeni nesil otel ve restoranlarda da sıkça rastlanmaktadır. Koridor ve odaların döşenmesinde, duvarların kaplanmasında yüksek oranda kullanılmaktadır. Ayrıca pvc yer döşemeleri havalimanı gibi kamuya açık alanlarda da yer almaktadır. Yıpranmaya karşı dayanıklılığı da kullanım alanını her geçen gün artırmaktadır.